Aktualności

Festiwal w DECHĘ! Zabujaj się w Rzeczniowie 2018
2018.08.02 07:59

Za nami kolejny Festiwal w Dechę. Zabujaj sie w Rzeczniowie. Na imprezę, która pod koniec lipca odbywa się w Rzeczniowie, przyjechało więcej osób, niż mieszkańców samej gminy. – „Przyjechały też osoby z powiatów: lipskiego, radomskiego, zwoleńskiego, starachowickiego i innych. Nie jestem w stanie wszystkich wymienić, było nas jeszcze więcej niż w ubiegłym roku. Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny do Rzeczniowa zawitało tylu gości. Dziękujemy, wszystkim za obecność i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery festiwalu - mówi Karol Burek, wójt Rzeczniowa. - To niesamowite! Ogromne podziękowania należą się pani Sylwii Pysiak i panu Dominikowi Piekarskiemu z Radia Rekord, którzy fantastycznie poprowadzili imprezę. Dużo pozytywnej energii, świetna interakcja z publicznością, życzliwość ze sceny. Świetna robota!”
Festiwal był doskonałą okazją do integracji, zabawy i aktywnego odpoczynku. Dzięki ogromnemu wachlarzowi atrakcji, imprezę zachwalali uczestnicy w różnym wieku. Na scenie wystąpili m.in. zespół muzyczny Akord, Kapela Bronka Machla, Grupa młodzieży w ludowym repertuarze. Były także koncerty, które zachęcił ludzi do zabawy na specjalnie przygotowanych na festiwal dechach.
Koncepcja imprezy oraz jej lekka, wakacyjna formuła przygotowana została z myślą o mieszkańcach gminy oraz gmin sąsiednich. Był to czas na aktywny odpoczynek, integrację ale także na zapoznanie się z dobrodziejstwami regionu. Zaprezentować swoje oferty mogli tutaj partnerzy biznesowi i organizacje współpracujące z Samorządem, lokalni twórcy i rękodzielnicy.
Rzeczniów to doskonałe miejsce, żeby się zabujać: po pracy, na imprezie, na rowerze, na szlaku…. W dziewczynie, chłopaku i malowniczej okolicy.
W tym roku za sprawą licznych atrakcji mamy nadzieję, że udało się zabujać w Rzeczniowie wielu osobom.
Na powitanie zagrałZespół Muzyczny AKORD.To młodzi ludzie, niezwykle energiczni, grający różnorodny repertuar. Po pełnym pozytywnej energii występie Wójt Gminy Rzeczniów Karol Burek dokonał otwarcia w dechę! życząc wszystkim dobrej zabawy i tego by mogli się w tym dniu zabujać, każdy na swój sposób.
Następnie rozpoczął się koncert pod tajemniczą nazwą ZABUJANI a w nim występy lokalnych artystów. Był śpiew, był też taniec. Na scenie wystąpili DENSOMANIACY, czyli uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkońcach. Pojawiły się dziewczynki z tanecznej formacji Candela: Kinga Senderowska, Patrycja Zardzewiała, Olga Grudniewska, Oliwia Grudniewska, Diana Strzelecka, Angelika Włodarczyk, Kornelia Strojny, Maja Chmielewska, Julia Majchrzyk, Zuzanna Marciniak. Wszystkie dziewczynki, które wystąpiły pochodzą z Gminy Rzeczniów. Tancerki zaprezentowały się z 4 układach tanecznych, w tym dwa solo. Kinga Senderowskazaprezentowała się w solo Caribbean Show powyżej lat 16. Tytuł choreografii to „Seniorita”. Kinga jest aktualnie półfinalistką Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Świata. Patrycja Zardzewiała zaprezentowała się w solo Caribbean Show do lat 11 w choreografii pod tytułem „Masterchef”. Patrycja jest aktualnie ćwierćfinalistką Krajowych Mistrzostw Polski oraz II Vice Mistrzynią Pucharu Polski.Następnie zaprezentowała się jedna z najmłodszych uczestniczek festiwalu Julia Fudalewska i wykonała piękny utwór „Meluzyna”, później mogliśmy podziwiać jej umiejętności taneczne i akrobatyczne w tańcu. Julia w 2018r. zajęła 7 miejsce na Mistrzostwach Polski Fitness Dzieci.
Na festiwalu nie mogło zabraknąć ludowej nuty. Po raz pierwszy przygotowany został specjalny blok pod nazwą „Raz na ludowo”, w którym mieszkanka Rzeczniowa Karolina Lachowicz porwała uczestników do wspólnej zumby na dechach w rytm ludowej muzyki.
Następnie na festiwalowej scenie zaprezentowała się Kapela Bronka Machla.Kapela w składzie Bronek Machel – akordeon, Jan Rożek – klarnet, Zygmunt Ulikowski – perkusja. Panowie są doświadczonymi muzykantami, którzy od wielu lat grają w różnych zespołach. W takim składzie grają od 4 lat. Grywają na lokalnych imprezach i przeglądach. Z Rzeczniowem są ostatnio mocno związani a to za sprawą odbywających się tutaj potańcówek. Panowie już kilkakrotnie grali na potańcówce w starej remizie w Rzeczniowie. Potańcówki stały się tu bardzo popularne. Niepowtarzalny klimat i urok ludowej muzyki i dechy do tańca. I właśnie na festiwalu mieliśmy namiastkę takiej potańcówki. Na dechach mogli zatańczyć i zawirować wszyscy miłośnicy oberków i mazurków.
Bo to w końcu Festiwal w DECHĘ! Na chwilę przenieśliśmy Wiejski Klub Tańca z remizy na festiwalowe dechy.
Była też grupa młodych ludzi z Zespołu Szkół w Rzeczniowie, którą prowadziła i z którą wystąpiła Emilia Burek. Grupa „Znad Krępianki” w składzie: Agata Burek, Julia Nachyła, Zuzanna Kozak, Andżelika Krakowiak, Paulina Wojtas zaprezentowała się w ludowym repertuarze: Stary jose stary, W zielonym gaju, To i hola, Pisali chłopcy. Akompaniował im Bronek Machel na akordeonach.
Im robiło się później, tym na scenie pojawiały się gwiazdy. Każdy znalazł coś dla siebie. Zagrał Zespół Kordian i Arek Kopaczewski.
Zespół Kordian to pierwsza w Polsce formacja grająca góralskie disco polo! Ze sceny usłyszeliśmy takie przeboje jak „Dziewczyna z gór” czy „Wina dzban”.Była moc! Na scenie i na dechach.
Przed godz. 20 odbył się koncert Arka Kopaczewskiego. To młody wokalista, wykonawca takich hitów jak: „Ona kocha mnie” czy „Pierwszy pocałunek" ,który cieszy się wielką popularnością wśród sympatyków disco polo.
Obydwa koncerty porwały festiwalową publiczność do wspólnej zabawy.
Niestety dwa kolejne koncerty nie odbyły się. Jacek Stachursky i Mateusz Mijal nie mogli wystąpić na scenie w związku z panującymi trudnymi warunkami pogodowymi. Sytuacja pogodowa stawała się niekorzystna z minuty na minutę co zagrażało bezpieczeństwu uczestników. Ok. godz. 21 Wójt Gminy Karol Burek podjął ostateczną decyzję o przerwaniu imprezy. Była to trudna decyzja ale konieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Wszystkie służby znajdujące się na terenie imprezy były przygotowane na taką ewentualność. Biuro Ochrony SPARTAN, Ochotnicza Straż Pożarna Rzeczniów, pracownicy Urzędu Gminy, Policja wykazali się szczególną dbałością o to aby zapewnić uczestnikom ewakuację z terenu imprezy. Dzięki szybkim działaniom PABLO - TECHNOLOGIES udało się sprawnie zachować bezpieczeństwo przy scenie, która stanowiła duże zagrożenie dla festiwalowiczów. Wójt Gminy Karol Burek składa wszystkim gorące podziękowanie za zrozumienie tej trudnej sytuacji.

Festiwal w Dechę! Zabujaj się w Rzeczniowie to nie tylko występy i koncerty. Imprezie towarzyszył JARMARK ROZMAITOŚCI promujący lokalne wyroby i wytwórczość regionalną. Lokalni wytwórcy oraz organizacje z terenu gminy, powiatu czy LGD mogą wystawić stoiska na których znajdą się produkty regionalne: potrawy, miody, rękodzieło.
Na terenie imprezy zaprezentowały się wystawcy:
1. Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie
2. Środowiskowy Dom Samopomocy w Podkońcach
3. Stowarzyszenia „SENIOR” W Rzeczniowie, prezentujące lokalne potrawy
4. Nadleśnictwo Marcule
5. Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Lipskiej
6. KGW w Krzyżanówce
7. Policja
8. Rzeźbiarz Grzegorz Tyrała
9. Rzeźbiarz Maciej Nowek
10. Rzeźbiarz Eugeniusz Cierluk
11. TianDe Skrbnica Natury
12. Maria I Tadeusz Gębka
13. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lipsku


Wielbiciele motoryzacji mogli spotkać się z naszym wieloletnim Partnerem - Klubem motocyklowym Trzy Korony Iłża. Zanim motocykliści wjechali na plac imprezy mogliśmy podziwiać ich w paradzie motocyklowej po terenie Gminy Rzeczniów.
Na terenie imprezy było wesołe miasteczko i ogródki gastronomiczne. Teren imprezy zapełnił się festiwalowymi gośćmi.
29 lipca wszystkie drogi prowadziły do Rzeczniowa.
Taką moc atrakcji mogliśmy zaproponować dzięki zaangażowaniu wielu partnerów, którzy wspierają działania na rzecz lokalnej społeczności. A są to:
1. Bank Spółdzielczy w Iłży
2. DROMAR Joanna i Marcin Dróżdż
3. MB BUS Mirosław Buszkiewicz
4. Usługi Ekologiczne EKO-JAS Krzysztof Janas
5. ELEKTRO-BUD Damian Fudalewski
6. SGW Budownictwo Waldemar Stelmach
7. GRUDEX Aneta i Sławomir Grudniewscy
8. METCHEM Sylwia i Krzysztof Kępczyk
9. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Siennie – Delikatesy Centrum
10. Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe SIGNAL
11. SYSTEM-BUD Sylwester Skrobisz
12. WOD-KAN-DYGAS Katarzyna i Piotr Dygas
13. TUW Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych
14. RAPO-GRUPA Piotr Rybiński
15. Gospodarstwo Rolne Renata i Paweł Pastuszka
16. RAMONA Autoryzowany Diler HUSQVARNA Edyta Mendel
17. OPTIMA Monika i Radosław Zbroś
18. KOLOR GRAF Izabela i Tomasz Szepietowscy
19. Usługi Transportowe Jakub Lichota
20. Szczygłoplast – Jerzy Szczygłowski
21. TianDe Skarbnica Natury
22. GIGA KOMPUTER Ilona i Karol Skupień
23. TRANS-HEN Zofia i Henryk Babut
24. ORIFLAME Dorota Pisarek
25. Gospodarstwo Szkółkarskie Marlena i Michał Grzelak
26. GUSTAW Woda Staropolska Halina Góralska Karol Góralski
27. BUD-BEX Bartłomiej Potrząsaj
28. PROGRANIT – Marcin Kutera
29. Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo – Handlowe ROLKO Alicja i Andrzej Kołton
30. Apteka Iwona Sobulska - Wicik
31. Kwiaciarnia FLORA Katarzyna Grudniewska
32. Punkt Apteczny w Grabowcu Mirosława i Stanisław Włodarscy
33. WIŚNIOPOL-PAL-MASZ Stacja Paliw Piotr Stępień

Partnerzy festiwalu:
1. Urząd Gminy w Rzeczniowie
2. Stowarzyszenie Tworzyć Edukować Rozwijać
3. Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie
4. Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Pastuszki w Rzeczniowie
5. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grabowcu
6. PABLO Paweł Idzikowski
7. Stowarzyszenie „LGD Krzemienny Krąg” - Jarosław Kuba
8. Stowarzyszenie Senior – Henryka Kiepas
9. Środowiskowy Dom Samopomocy w Podkońcach
10. Klub Motocyklowy „Trzy Korony Iłża”

 

Patronat medialny: Radomska Grupa Mediowa, Twoje Radio Lipsko, Echo Dnia
Całe przedsięwzięcie pn.:„Łączmy się w Krzemiennym Kręgu -FESTIWALU W DECHĘ! Zabujaj
się w Rzeczniowie”uzyskało wsparcie od Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg” w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

 

 

 

 

Powrót do pełnej listy aktualności