Aktualności

Mazowsze dla Syrii
2018.02.21 08:42

Papieskie Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" oraz Caritas Polska zapraszają do udziału w akcji "Mazowsze dla Syrii". Akcja ta jest odpowiedzią na prośbę Arcybiskupa Jean-Abdo Arbacha z Homs w Syrii o pomoc w budowie szkoły w mieście Yabrud, w diecezji Homs, położonego nieopodal starożytnej Palmiry. Patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, wybitny polski sportowiec i patriota, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 roku, który został zamordowany przez nazistów w podwarszawskich Palmirach w 1940 roku. Polska i syryjska Palmira to symboliczne miejsca, w których dokonano zbrodni przeciwko ludzkości i dziedzictwu kulturowemu.
Zbiórka środków na odbudowę szkoły w Yabrud realizowana jest z inicjatywy Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jest to międzynarodowa organizacja wspierająca ofiary wojny w Syrii od samego początku konfliktu. Dzięki pomocy  darczyńców współfinansują w 140 krajach świata projekty pomocy humanitarnej: odbudowę domów, szpitali i szkół w miejscach katastrof naturalnych i wojen, wspierają w zakresie dożywiania i leczenia mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata.
W akcję "Mazowsze dla Syrii", w ramach której będą zbierane fundusze na budowę szkoły w Yabrud, zaangażowani są: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Metropolita Warszawski Kazimierz Kardynał Nycz, Wojewoda Mazowiecki, a także wiele innych organizacji i instytucji z obszaru Mazowsza takich jak:
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Chorągiew Stołeczna ZHP im. Bohaterów Warszawy
Chorągiew Mazowiecka ZHP im. Władysława Broniewskiego w Płocku
Rada Krajowa Kół Gospodyń Wiejskich, Fundacja 150 lat KGW
Koleje Mazowieckie
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Mazowiecki Instytut Kultury.

 

Więcej informacji pod adresem http://pkwp.org/mazowszedlasyrii

 

Powrót do pełnej listy aktualności