Aktualności

Kolejna "Potańcówka" za nami!
2017.10.17 10:06

W sobotę 7 października w Rzeczniowie odbyła się kolejna potańcówka zaplanowana w projekcie pn. „Zafiksowani na ludowo” realizowanego przez Grupę nieformalną Inspiracja ze środków Fundacja Fundusz Współpracy-FIO Mazowsze Lokalnie. Dodatkowo potańcówka została objęta wsparciem w Projekcie Akademii Kolberga – Wiejskie Kluby Tańca 2017 realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Stowarzyszenie Tratwa ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Minął rok od pierwszej rzeczniowskiej potańcówki. Stara rzeczniowska remiza jakby ożyła na nowo. Powrócił dawny klimat, muzyka, dobra zabawa. A to wszystko za sprawą wspaniałych osób, które chcą wyjść z domu żeby potańczyć. Ale potańcówki w Rzeczniowie stają się już rozpoznawalne poza granicami naszej gminy. Dzięki temu przyjeżdżają do nas goście z wielu miejsc: Radomia, Warszawy, Lublina, Lipska, Zwolenia, Sycyny, Wiru, Wygnanowa czy Leszczkowa w powiecie opatowskim. U niektórych z nich jeszcze rok temu podpatrywaliśmy jak robi się takie wiejskie zabawy.
Na scenie wystąpiła Kapela Zdzisława Kwapińskiego, Kapela Bronka Machla oraz debiutująca u nas Kapela Czterech plus Jedna. Gościnnie wystąpiła też Kapela Lipców z Wygnanowa co było dla nas nie lada niespodzianką. Było nam niezmiernie miło, że zechcieli do nas zawitać i zagrać nam do tańca. Jeszcze raz duże podziękowania dla wszystkich kapel.
Organizatorem imprezy był Wójt Gminy Rzeczniów Karol Burek i Grupa Nieformalna Inspiracja. To ważne działanie dla lokalnej społeczności, to próba powrotu do dawnych tradycji, próba ocalenia dawnej muzyki. Dlatego tym bardziej istotne jest wsparcie Samorządu i osobiste zaangażowanie gospodarza Gminy.
W ramach potańcówki odbył się konkurs „Przyśpiewka show”, który zachęcił uczestników zabawy do pokazania się na scenie. Wielkie podziękowania należą się dla naszego rzeczniowskiego chóru. Chór "Rzeczniowiacy" wystąpił na scenie ze swoim repertuarem. Chórzyści zaśpiewali przy akompaniamencie P. Romana Krzemińskiego. Ale byli też soliści: Jadwiga Bukowska, Kazimierz Pastuszka, Katarzyna Stawarz i Solistka z Lublina. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni a nagrody osobiście wręczył Wójt Gminy Karol Burek.
Partnerami naszych działań jest Ochotnicza Straż Pożarna w Rzeczniowie. Dzięki strażakom tym razem mogliśmy przyjąć więcej gości i wygospodarować dla nich miejsce do wspólnej biesiady.
Po wielu miesiącach rozwijania Wiejskiego Klubu Tańca w Rzeczniowie jesteśmy dumni z osiąganych efektów. Cieszymy się, że coraz więcej osób jest zainteresowanych naszymi działaniami. Już dziś zapraszamy Was na kolejne potańcówki. Zapraszamy również do współpracy.
Grupa nieformalna "Inspiracja": Agnieszka Kępczyk, Agnieszka Piątek, Justyna Niedziela, Justyna Bębenek, Małgorzata Pastuszka, Jacek Piątek, Witold Pastuszka, Piotr Kępczyk, Karol Węgrzecki
 

`

 

Powrót do pełnej listy aktualności