Aktualności

XII Rzeczniowski Rajd Rowerowy
2017.09.28 08:53

„XII Rzeczniowski rajd rowerowy – Ty i ja. Rowery dwa” był pierwszym z trzech wydarzeń zaplanowanych w dniach 22-24 września z okazji przedsięwzięcia pod nazwą "150 lat tradycji Gminy Rzeczniów". Rajd odbył się w piątek 22 września. W tym dniu obchodzony był również Europejski Dzień bez Samochodu (w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu). Gmina Rzeczniów już po raz kolejny przystąpiła do prowadzonej kampanii.
Na placu przed Zespołem Szkół w Rzeczniowie stawili uczniowie z dwóch szkół na terenie Gminy Rzeczniów, mieszkańcy oraz sympatycy gminy, goście ze szkoły w Jaworze Soleckim, Ośrodka Socjoterapii w Szymanowie, członkowie Grupy OGAR z Ostrowca Świętokrzyskiego. Przy rejestracji wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki. O godzinie 11.30 Wójt Gminy Rzeczniów Karol Burek oficjalnie otworzył rajd. Następnie peleton w asyście policji wyruszył w trasę. Rajd odbył się po terenie Gminy Rzeczniów. Jak zawsze malowniczą trasą. Warunki pogodowe zmusiły Organizatorów do skrócenia zaplanowanej wcześniej trasy ale to nie przeszkodziło uczestnikom w dobrej zabawie. Rajd od strony medycznej zabezpieczali strażacy z dwóch jednostek na terenie Gminy: OSP Grabowiec i OSP Rzeczniów.
Ok godziny 13 peleton dotarł bezpiecznie do Rzeczniowa, gdzie na wszystkich uczestników czekał już Krystian Herba - finalista drugiej edycji programu Mam talent, człowiek, który skacząc rowerem po schodach zdobywa najwyższe budynki na świecie, pięciokrotny rekordzista Guinnessa. Krystian Herba zapewnił uczestnikom mnóstwo emocji. Niesamowite figury akrobatyczne i świetny kontakt z publicznością sprawił, że pokaz okazał się nie lada frajdą dla uczestników. Po pokazie na wszystkich czekała pyszna grochówka.
Rzeczniowski Rajd Rowerowy to nie tylko jazda na rowerze ale również konkursy z nagrodami. Od czerwca trwał konkurs na najlepsze zdjęcie z rowerem w tle. W konkursie nagrodzono Hannę Wicik, Julię Szczeblewską, Aleksandra Lachowicza i Dominika Kalugę. W trakcie trwania rajdu odbyły się dwa kolejne konkursy. Pierwszy - na najlepiej wyposażonego rowerzystę odbył się w 4 kategoriach wiekowych i tu również uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody. Drugi konkurs przygotowany przez Gminną i Powiatową Bibliotekę Publiczną wymagał od uczestników wiedzy na temat poprzednich edycji rajdu. W konkursie „150 lat Gminy Rzeczniów” wszyscy wykazali się doskonałą pamięcią i znajomością historii. Wójt Gminy wraz z Dyrektorem Biblioteki Krystyną Wójtowicz wręczyli ponad 20 nagród i wyróżnień.
Uczestnicy konkursów otrzymali plecaki, nerki, uchwyty do rowerów, słuchawki, powerbanki, głośniki oraz odblaski i chusty a więc wszystko to co można zabrać ze sobą na rower. W tym roku rajd poprzedzony został warsztatami dla uczniów dwóch szkół podstawowych oraz gimnazjum. Warsztaty na temat bezpiecznego poruszania się na rowerze oraz z zakresu serwisu rowerowego poprowadził Sebastian Majewski, który prowadzi na co dzień Lecznicę Rowerową w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wartościowe wykłady, ciekawy pokaz oraz dobry kontakt z uczniami sprawiły, że uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni z takich zajęć. Warsztaty odbyły się jeszcze przed wakacjami aby wiedzę i umiejętności uczniowie mogli wykorzystać również w czasie wolnym od nauki szkolnej.
Organizatorami rajdu byli: Wójt Gminy Rzeczniów, Stowarzyszenie Tworzyć Edukować Rozwijać, Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie, Zespół Szkół w Rzeczniowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Grabowcu.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dzięki temu wszyscy uczestnicy mogli otrzymać koszulki z logo rajdu i logo Mazowsza. Ze środków zakupione zostały też atrakcyjne nagrody dla uczestników konkursów.
W finansowanie rajdu włączyli się również lokalni przedsiębiorcy z terenu Gminy Rzeczniów i z Lipska: PPHU "KUBAR" Anna i Andrzej Fijas, Sklep wielobranżowy MET-CHEM Sylwia i Krzysztof Kępczyk, MB BUS Mirosław Buszkiewicz, Ubezpieczenia - Kredyty EBART Jacek Michalec, Drukarnia Rapo Grupa Piotr Rybiński, Apteka Iwona Sobulska-Wicik. Wszystkim darczyńcom składamy szczególne podziękowania za okazane wsparcie.
Rajd został objęty patronatem medialnym przez Radomską Grupę Mediową (Radio Rekord, Co Za Dzień, 7 dni), Twoje Radio Lipsko oraz Echo Dnia.

 

 

Powrót do pełnej listy aktualności