Aktualności

Projekt edukacyjny „Zdrowo jem, więcej wiem”
2017.03.27 14:10

Uczniowie klasy drugiej i trzeciej Publicznej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. ks. prof. Józefa Pastuszki w Rzeczniowie wzięli udział w siódmej edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Poprzez uświadamianie Nauczycielom, Rodzicom oraz Dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmienia się świadomość społeczną.
Jesienny etap obejmował następujące zadania:
1) lekcje: „Warzywa i owoce na co dzień i od święta”, „Dbam o to, co jem i jak spędzam czas”
2) konkursy: „Klasowe pisemko zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy”
„Strefa aktywności – zabawy na świeżym powietrzu”, „Najlepszy zestaw na drugie śniadanie”
3) promocje podjętych działań w szkole
4) forum dla rodziców: „Kolorowy talerz”, „Planowanie posiłków”

Z pomocą rodziców przygotowały ciekawe prezentacje Owoce-WArzywa-CJE o wylosowanym warzywie lub owocu. Wszystkie prace stworzyły „Album warzyw i owoców”.
Ciekawym wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak i rodziców było przygotowanie inscenizacji znanego i lubianego wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Należy podkreślić duże zaangażowanie i pomysłowość rodziców w przygotowanie strojów warzyw. Uczniowie klasy II i III przystąpili do zadania konkursowego, którego celem było wydanie klasowego pisemka promującego wartości odżywcze warzyw i owoców. Z prezentacji i filmu dowiedzieli się, że cukier może poczynić w organizmie człowieka wiele szkód. Oprócz wspomnianej otyłości jest również próchnica, bóle brzucha, trudności w nauce. Doszli do wniosku, że choć trudno z nich zrezygnować, to warto je zastąpić choćby świeżymi i suszonymi owocami, orzechami, nasionami. Zaś zamiast słodkich napojów pić wodę. Dzieci pracowały w grupach. Tworzyły swoje prace wykorzystując zebrane materiały, wiedzę, twórcze pomysły i plastyczne talenty. Powstało kilka interesujących prac. W wyniku głosowania wyłoniono najlepsze pisemko: „Słodyczom mówimy: STOP". Hasło przewodnie tej pracy brzmi: "Jem marchewki i buraczki, precz odrzucam czekoladki". Aby zachęcić innych uczniów do zmiany tych „słodkich nawyków” zorganizowaliśmy KIERMASZ ZDROWYCH ŁAKOCI. Dzieci w strojach warzyw częstowały suszonymi jabłkami, śliwkami, rodzynkami, morelami, orzechami oraz smacznymi nasionami dyni i słonecznika.
Uczniowie zaprezentowali swoje propozycje ulubionych gier i zabaw.
Uczniowie biorący udział w projekcie zaproponowali, przy wsparciu rodziców, bardzo ciekawe, a przy tym smaczne, zdrowe i kolorowe zestawy śniadaniowe. Przedstawili je z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Prace opatrzone zostały krótkimi opisami i złożone w Księgę Śniadaniową Klasy II i III.Wszystkie dzieci wykazały się inwencją i pomysłowością. W nagrodę otrzymały medale Super Kucharzyka, Super Kucharza, Super Kucharka.
W ramach realizacji projektu zostały podjęte następujące działania promocyjne:
• Gazetki szkolne informujące o tym, że zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to podstawy zdrowego stylu życia i promujące zdrowe drugie śniadania.
• Klasa III zorganizowała pokaz swoich zestawów śniadaniowych pod hasłem: „Śniadanie Siłaczka"
• Apel szkolny, na którym promowano ciekawe zestawy śniadaniowe. Autorzy zwycięskich prac w konkursie „Najlepszy zestaw na drugie śniadanie” zostali odznaczeni medalami i otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez dyrekcję szkoły.
Rodzice otrzymali materiały edukacyjne oraz broszury „Co każdy rodzic wiedzieć powinien o żywieniu i aktywności fizycznej”. Towarzyszyła im krótka prelekcja na temat zasad i błędów podczas planowania posiłków.
W Kinie za Rogiem, które mieści się w budynku naszej szkoły, została zorganizowana specjalnie dla rodziców emisja filmu „Cały ten cukier” australijskiego reżysera DamonaGameau. Twórcy dokumentu starają się wyjaśnić widzom skąd wzięły się nasze przyzwyczajenia kulinarne i co możemy zrobić, by je zmienić. Uświadamiają, że cukier można znaleźć w 80% produktów spożywczych. Jeśli ktoś chce ograniczyć jego spożycie nie wystarczy wykreślenie ze swojej diety słodyczy. Ta biała substancja jest sprytnie ukryta w pozornie zdrowych i nieszkodliwych pozycjach z naszego menu. Ujawniają manipulacje największych koncernów spożywczych, które w podstępny sposób dodają cukier do każdego ze swoich produktów i doskonale wiedzą jak ukryć to przed konsumentami. Ten film zdecydowanie zmienia myślenie o „zdrowym” jedzeniu. Myślimy, że wzbudził też refleksję wśród rodziców.
 

 

Powrót do pełnej listy aktualności