Aktualności

Nagroda Wójta Gminy dla najlepszych uczniów
2016.06.30 07:46

W dniu 27 czerwca 2016r. grupa uczniów ze szkół na terenie Gminy Rzeczniów miała okazję pojechać na wycieczkę do Wojciechowa i Kazimierza. Wycieczka była nagrodą ufundowaną przez Wójta Gminy Rzeczniów dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2015/2016 osiągnęli najwyższe wyniki w nauce.
Nagrodę otrzymali:
- Klaudia Sieradzka, Aleksandra Tomanek, Angelika Altenberg, Marek Siewierski, Wiktoria Puton – z Publicznego Gimnazjum w Rzeczniowie;
- Małgorzata Kępczyk, Julia Nachyła, Agata Burek, Anna Świętoń , Franciszek Wiącek–
z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczniowie;
-Martyna Chamerska, Paulina Pastuszka, Alicja Wójtowicz, Wiktoria Łagowska, Mateusz Zawal – z Publicznej Szkoły Podstawowej w Grabowcu.
Uczniowie spędzili kilka godzin w Wojciechowie, a w drodze powrotnej odwiedzili Kazimierz. Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty kowalskie, które odbyły się w kuźni działającej nod lat międzywojennych. obecnie prowadzona przez Romana Czernieca, prezesa Stowarzyszenia Kowali Polskich. Z ogromnego pieca buchał ogień, przed piecem stało kowadło, miech kowalski i inne narzędzia, które kowal wykorzystuje w swojej pracy. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o pracy kowala, dowiedzieli się, że podkowa przynosi szczęście. Pan Czerniec na oczach dzieci wykonał podkowę z rozgrzanego do czerwoności metalu, a także pokazał wiele innych metalowych wyrobów artystycznych. Na pamiątkę jeden z odważnych uczniów, którego „podkuł” pan Roman, zabrał ze sobą podkówkę na szczęście. Następnym etapem wycieczki było Muzeum Kowalstwa, które mieści się w Wieży Ariańskiej i posiada bogatą kolekcją narzędzi i wyrobów oraz zrekonstruowaną starą kuźnię. Kolejnym celem wyprawy był Park Zwierząt – Mini Zoo liczące kilkadziesiąt gatunków zwierząt w tym lwy, pumy, wielbłądy, antylopy, małpy, jelenie, szopy, kozy, osły, alpaki i różne gatunki ptaków. Można było zobaczyć zwierzęta z różnych kontynentów, podziwiać drapieżniki, w tym króla zwierząt lwa- albinosa. Była to wspaniała lekcja przyrody. Dzieci mogły zobaczyć w jakich warunkach środowiskowych muszą przebywać zwierzęta , aby mogły swobodnie żyć i rozwijać się.
Uczestnicy wyprawy wzięli również udział w warsztatach garncarskich które sprawiły wiele radości i wzbogaciły ich o nowe umiejętności.
Po tak aktywnie spędzonych godzinach Wójt Gminy Karol Burek, zaprosił wszystkich na obiad do Ośrodka „Biały Lew” . Po obiedzie grupa udała się w dalszą podróż do Kazimierza gdzie uczestnicy odwiedzili wzgórze zamkowe wspinając się na Basztę oraz udali się w rejs po Wiśle. Strudzeni ale bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia uczestnicy wyprawy wrócili do domu w godzinach wieczornych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót do pełnej listy aktualności