Aktualności

Impresje rzeczniowskie. Wakacyjny plener malarski im . Zdzisława Jeruzala
2015.09.29 11:12

W dniach 18-19 sierpnia 2015 r. odbył się plener malarski zorganizowany przez Gminną i Powiatową Biblioteką Publiczną w Rzeczniowie. Plener dofinansowany był ze środków budżetu Gminy Rzeczniów.
Realizując to przedsięwzięcie chcieliśmy upamiętnić osobę Zdzisława Jeruzala nieżyjącego już malarza – mieszkańca naszej gminy. Jego malarstwo miało charakter na wskroś tradycyjny pod względem formalnym. Artysta stosował żywe kolory, jego kompozycje były bardzo zrównoważone. Ulubione tematy Zdzisława Jeruzala to sceny z codziennego życia wsi, rzemieślnicy w swych warsztatach, sceny obrzędowe i pejzaże.

W tym plenerze to właśnie pejzaż lub jego elementy stały się motywem przewodnim prac plastycznych. Ponadto uczestnicy zwrócili uwagę na elementy wiejskiej architektury, w tym obiekty sakralne.
Plener miał charakter integracyjny. Brali w nim udział dorośli, młodzież i dzieci, trwał dwa dni. Prowadziła go Agnieszka Strojna- studentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, która tak mówi o swym malarstwie: „znaczący  jest dla mnie proces tworzenia, eksperymentowanie z różną materią, poznawanie nowych technik i ich łączenie. Podczas poszukiwań wykorzystuję intuicję oraz przypadek, które dają  mi nowe możliwości wyrazu”. Do takiego podejścia zachęcała też uczestników tego pleneru.
Organizatorzy dziękują pani Krystynie Pisarek, Sylwii i Krzysztofowi Kępczykom oraz ks. Sylwestrowi Chodyrze za udostępnienie uczestnikom miejsc do malowania. Ponadto dziękujemy wójtowi gminy Rzeczniów panu Karolowi Burkowi za dofinasowanie zakupu potrzebnych materiałów malarskich.
Wernisaż wystawy odbędzie się w miesiącu październiku.

 

 

Powrót do pełnej listy aktualności