Aktualności

"Awantura w kapuście" Młodzież z Rzeczniowa oraz chór "Rzeczniowiacy" gościli w Pawłowicach
2015.09.29 09:56

Dla wójta gminy Solec pana Marka Szymczyka i wójta Gminy Rzeczniów pana Karola Burka wydało się oczywistym, że skoro mieszkańcy jednej gminy kapustę uprawiają w dużych ilościach a drudzy są jej konsumentami i od lat promują od lat potrawy na bazie kapusty, warto razem współpracować i wymieniać doświadczenia.
20 września 2015 r. w niedzielę było deszczowo. Nie przeszkodziło to jednak mieszkańcom Pawłowic i innych okolicznych miejscowości gminy Solec Nad Wisłą uczestniczyć w Nadwiślańskim Święcie Upraw Ogrodniczych. Organizatorzy: Wójt Gminy Solec nad Wisłą wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury tak informowali, że impreza będzie składała się z dwóch części: merytoryczno – wystawienniczej poświęconej uprawom ogrodniczym( o tej części napiszą zapewne sami organizatorzy) oraz artystycznej związanej z obrzędem kiszenia kapusty, historią upraw warzywniczych na terenie gminy Solec nad Wisłą, atrakcjami dla najmłodszych oraz występem zespołu Redlin.
Występ Teatrzyku „Pegaz” działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej oraz chóru „Rzeczniowiacy” zaplanowany był na godzinę 16.00. Przyjechaliśmy do Pawłowic wcześniej. Z wielką przyjemnością obejrzeliśmy zwyczaj kiszenia kapusty zaprezentowany przez Zespół Śpiewaczy „Powiślacy”.
Nasza młodzież już dwukrotnie prezentowała widowisko plenerowe związane z kiszeniem kapusty podczas Festiwalu Promocji i Lansu Ściernisko( 2012 r. ) oraz w trakcie Pikniku Samorządowego w Rzeczniowie (2014r. ) ale „Powiślacy” pokazali ten obrzęd „od podszewki”. Zaprezentowali ten swoisty, coroczny rytuał z zachowaniem lokalnych tradycji, bo tylko w ten sposób tradycja i stara receptura kiszenia kapusty były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Podczas wspólnego przygotowywania i ubijania kapusty snuto różne opowieści i śpiewano. Po zakończeniu pracy gospodyni domu częstowała wszystkich domowymi smakołykami, przy których biesiadowano, wznosząc toasty za pomyślność.
Młode pokolenie reprezentujące gminę Rzeczniów podeszło do tematu kapusty w sposób bardziej współczesny i trochę z przymrużeniem oko. Otóż w trzech krótkich scenach przedstawiona została rodzina sołtysa z Rzeczniowa. Sołtys zaangażowany społecznie( robi casting na kierownika projektu unijnego), żona oraz teściowa aktywnie działają w lokalnym stowarzyszeniu. W dodatku młodzież z miejscowej szkoły aktywnie promuje zdrową żywność, w tym również warzywa kapustne. Czy to tylko wymyślona rzeczywistość?. Otóż nie! Stowarzyszenie „Senior” promuje potrawy kapustę z powodzeniem, natomiast miejscowa szkoła w Rzeczniowie posiada certyfikat „Szkoły promującej zdrowie”. A mieszkańcy… Cytując słowa sołtysowej prosto ze scenariusza przedstawienia „każdy mieszkaniec ma wpływ na to, co dzieje się w naszej gminie”, warunkiem jest to że „odnowi swoje myślenie”.
Chór „Rzeczniowiacy” w swoim wystąpieniu zaprezentował pięć piosenek ludowych związanych z naszym regionem rzeczniowskim.
Gminna i Powiatowa Biblioteka w Rzeczniowie oraz chór „Rzeczniowiacy” wyrażają serdeczne podziękowanie za zaproszenie do gościnnej gminy Solec nad Wisłą.
 

 

Powrót do pełnej listy aktualności