Aktualności

I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
2015.06.10 11:44

          W 2015 r. po raz pierwszy został zorganizowany Ogólnopolski Konkurs Recytatorski poezji łagrowej. Eliminacje do półfinału konkursu województwa mazowieckiego odbyły się 18 marca 2015 r. w LXXXIII Liceum Ogólnokształcącym im. E. Konopczyńskiego w Warszawie. Do udziału w konkursie zgłosiły się 3 uczennice Publicznego Gimnazjum w Rzeczniowie.Były to:

- Małgorzata Kurek kl. II a,

- Aleksandra Mirakowska kl. II a,

- Izabela Jaroszek kl. III b.


           Nasze uczennice odniosły wielki sukces w półfinale, zajmując II miejsce – Iza Jaroszek oraz IV miejsce – Małgorzata Kurek. Jest to ogromny sukces i wyróżnienie dla naszej szkoły. Jesteśmy pełni uznania dla zdolności recytatorskich naszej młodzieży. Należy zaznaczyć, że podobne eliminacje odbyły się w wielu innych województwach m. in. lubelskim, małopolskim, wielkopolskim, śląskim i podkarpackim. W eliminacjach wojewódzkich wzięło udział około 300 uczestników. Do gali finałowej zakwalifikowało się 30 osób. Izabela Jaroszek reprezentowała województwo mazowieckie podczas Gali Finałowej konkursu, która odbyła się 29 kwietnia 2015r. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Patronat nad konkursem objęła Maria Pańczyk Pozdziej- Wicemarszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Uczestnicy Gali Finałowej w przepiękny, wzruszający sposób prezentowali poezję łagrową i fragmenty prozy Wandy Półtawskiej, Urszuli Wińskiej, Katarzyny Lanckorońskiej i Grażyny Chrostowskiej. Izabela Jaroszek recytowała fragment prozy z książki Wandy Półtawskiej „ I boję się snów”. Jej wykonanie na długo zostanie w pamięci słuchaczy. Prezentacjom finalistów towarzyszyły występy grupy młodzieżowej PAS.

          Tego dnia odbyło się również otwarcie wystawy IPN ”I trzeba było żyć… Kobiety w KL Ravensbruck”. Szczególnie ważne było spotkanie uczestników z byłymi więźniarkami i możliwość rozmowy o ich obozowych przeżyciach. Konkurs recytatorski” w kręgu poezji łagrowej więźniarek obozu KL Ravensbruck” został zorganizowany w ramach ustanowionego przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej miesiąca kwietnia, miesiącem pamięci o ofiarach nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Jak powiedziała główna organizatorka- Maria Lorens : „ Organizujemy ten konkurs, aby pokazać, że wolność nie jest nam dana, ale zadana, aby ją hołubić i pielęgnować jak kwiat”. Jesteśmy dumni, że nasza uczennica została zaproszona do występów w Gali Finałowej, w której wzięli udział najlepsi recytatorzy z całej Polski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          Krystyna Kaca nauczyciel j. polskiego w PG Rzeczniów
 

Powrót do pełnej listy aktualności