Aktualności

PAMIĘTAMY I PAMIĘTAĆ BĘDZIEMY
2015.04.27 07:30

PAMIĘTAMY I PAMIĘTAĆ BĘDZIEMY Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010r. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, posła, syna Ziemi Grabowieckiej Edwarda Wojtasa. Takie słowa wyryte zostały na tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej, której odsłonięcie i poświęcenie nastąpiło 19 kwietnia 2015r. Uroczystość miała miejsce w Parafii p.w. Św. Mikołaja w Grabowcu w 75 rocznicę mordu żołnierzy polskich w Katyniu i w 5 rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W uroczystości wzięła udział żona tragicznie zmarłego Edwarda Wojtasa – pani Alina Wojtas wraz z córkami i rodziną. Na uroczystość zaproszeni również byli Przedstawiciele Sejmu i Senatu Województwa Mazowieckiego i Lubelskiego przedstawiciele władz samorządowych Gminy Rzeczniów, Powiatu Lipskiego, poczty sztandarowe strażaków z okolicznych miejscowości, poczty kombatantów i poczet Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grabowcu. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. o godz.12.00 w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, której przewodniczył Ojciec Opat Eugeniusz Augustyn. Po Mszy Św. absolwenci i uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem Doroty Kaczor, Anety Faliszewskiej i Macieja Gruszczyńskiego przedstawili montaż słowno – muzyczny. Słowa wierszy przeniosły nas w okrutną wiosnę 1940 roku, kiedy dokonano w Katyniu zbrodni ludobójstwa. Z punktu widzenia prawa było to jedno z najkrwawszych zbiorowych przestępstw, zbrodnia przeciwko ludzkości. Mówiąc „Katyń”, myślimy o pomordowanych na nieludzkiej ziemi nie tylko jeńcach z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, ale także o innych polskich obywatelach zamordowanych w tym czasie przez NKWD. Zbrodnia katyńska to tylko ułamek GOLGOTY WSCHODU. Katyń – to prawda przez długie lata okrywana kłamstwem, przemilczana przez mocarstwa. Jakże wymowne są słowa wiersza:

„I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy...
Pamięć nie dała się zabić, nie chciała ulec przemocy.
I woła sprawiedliwość i prawdę po świecie niesie…
Prawdę o jeńców tysiącach zgładzonych w katyńskim lesie.”
Pamięć o koszmarze tamtych dni dopełniły przepiękne słowa pieśni: „ Guziki”, „Lot orłów przerwany we mgle”, „Ostatni list” w wykonaniu Macieja Gruszczyńskiego i młodych artystów. Występ uczennic: Alicji Wójtowicz, Martyny Chamerskiej, Aleksandry Pastuszki, Roksany Sałek, Klaudii Miller i absolwentek naszej szkoły: Wiktorii Pastuszki, Martyny Lewandowskiej, Magdy Rynio i Kingi Fabiszewskiej wywołał u zgromadzonych na tej podniosłej uroczystości falę wzruszenia i łez.

Nikt nie przypuszczał, że za obronę prawdy o Katyniu przyjdzie zginąć, aby pamięć była żywa i mogła rozwijać się w naszych sercach.
Rano, w sobotni, pochmurny poranek 10 kwietnia 2010 roku kraj obiegła dramatyczna informacja – samolot rządowy Tu -154 podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku rozbił się. Na pokładzie znajdowała się para prezydencka, wielu posłów, senatorów, dowódców wojskowych i innych wybitnych postaci. Lecieli by złożyć hołd ofiarom pomordowanym w Katyniu. Delegacja liczyła 96 osób, nikt nie przeżył. Wśród ofiar był również poseł RP – Edward Wojtas, Syn Ziemi Grabowieckiej.
Po zakończonej Mszy Św. wszyscy uczestnicy uroczystości, w tym poczty sztandarowe, zaproszeni goście przeszli na plac przykościelny i zgromadzili się przed tablicą pamiątkową. Pan Maciej Gruszczyński przybliżył sylwetki tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Posła Edwarda Wojtasa.
Kolejną częścią uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Syna Ziemi Grabowieckiej Edwarda Wojtasa przez panią Alinę Wojtas wraz córkami – żonę tragicznie zmarłego posła. Ojciec Opat Eugeniusz Augustyn poświęcił obelisk ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie głos zabrała pani Alina Wojtas - żona posła Edwarda Wojtasa przedstawiając krótki Jego życiorys. Dziękowała wszystkim przybyłym na uroczystość za pamięć o mężu.
Słowa do zebranych skierowali również Ambasador RP – Wiesław Osuchowski, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego - Bożenna Pacholczak, senator RP Wojciech Skórkiewicz i Wójt Gminy Rzeczniów –Karol Burek. Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali „Boże coś Polskę”. Na zakończenie liturgiczno – patriotycznej uroczystości zaproszeni goście udali się na dalsze spotkanie do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grabowcu.
Dorota Kaczor         

 

Źródło: http://pspgrabowiec.superszkolna.pl/

 

Powrót do pełnej listy aktualności