Ściernisko 2015

Już po raz szósty w Rzeczniowie odbył się Festiwal Promocji i Lansu „Ściernisko”. W niedzielę 26 lipca stadion w Rzeczniowie zapełniły różne stoiska należące do lokalnych organizacji i wytwórców. Głównym punktem była jednak scena. Jednym z sygnałów do rozpoczęcia imprezy stał się wystrzał z armatki dokonany przez Zbója Madeja. Zbój Madej wręczył też wójtowi Rzeczniowa Karolowi Burkowi pamiątkowy toporek.
Sam wójt otwierając festiwal nawiązał do tradycji potraw przygotowywanych z kapusty. Rzeczniowiacy organizując festiwal wykazali się jak co roku dużym dystansem do siebie i swojego regionu. Nie od dziś wiadomo, że w Rzeczniowie lubią kapustę i dlatego mieszkańcy mogą się poszczycić wdzięczną nazwą „kapuściorze”.
Z tego powodu kapusta była i elementem scenerii i tematem, który nieustannie się przewijał. Licznie zebrana publiczność miała okazję wysłuchać koncertu Talenty Gminy Rzeczniów, koncertu "Lansatornia", występował także Chór "Rzeczniowiacy". Potem na scenie pojawił się działający w Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rzeczniowie Teatrzyk Pegaz, który tym razem wystąpił jako Młodzieżowa Grupa Kapuściana, przedstawiając piosenki, tańce i anegdoty z kapustą w rękach i tle.
Ale tak naprawdę kapusta pojawiła się w rękach i to na pierwszym planie chwilę później, a to za sprawą konkursu na zwijanie gołąbków. O tytuł "Króla kapuścianej głowy" ubiegało się siedem osób. Zdobył go pan Jacek, który w ciągu 5 minut zdołał przygotować 21 gołąbków.
Kapuściane berło i nagrody wręczały mu Krystyna Wójtowicz, dyrektor biblioteki oraz Barbara Gębusia, przewodnicząca Rady Gminy.
Była także część edukacyjno - historyczna. Małgorzata Szot Wróblewska mówiła ze sceny o unikalnych, ponad 300 nagraniach radiowych miejscowych muzyków ludowych, jakich dokonano przed 64 laty. Obecnie znajdują się one z zbiorach Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, który udostępnił je też na czas festiwalu, stąd też publiczność miała okazję posłuchać tych wyjątkowych zapisów. Na żywo podczas festiwalu grały zespoły Arthur's Cover Team, KNOCKOUT i Ibis Band.
Kapusta pojawiła się w utworze „Witamy Was dzisiaj” wykonanym specjalnie na tą okazję przez Chór Rzeczniowiacy. Autorem tekstu był Pan Sławomir Chmielewski, mieszkaniec Grabowca, który jest bacznym obserwatorem otaczającej rzeczywistości i tą umiejętność z powodzeniem wykorzystuje podczas pisania utworów.
Doroczna impreza cieszyła się dużym powodzeniem dzięki wspaniałej publiczności. Ale nie byłoby festiwalu gdyby nie sponsorzy, którzy co roku wspierają nas przy jego organizacji. W tym roku sponsorem głównym była Gminna Spółdzielnia SCH w Siennie, która prowadzi na naszym terenie sieć Delikatesów Centrum. Prezes Spółdzielni Jacek Lenart w wywiadzie scenicznym zapowiedział otwarcie kolejnego sklepu w Gminie Rzeczniów. Wśród grona sponsorów znaleźli się również:
Bank Spółdzielczy w Iłży
M.B. BUS Mirosław Buszkiewicz
ZAKŁAD INSTALACYJNY JANCZES JAN PODYMNIAK CZESŁAW JANICKI i wspólnicy SPÓŁKA JAWNA
GIGA Komputer Ilona i Karol Skupień
ELEKTRO-BUD Damian Fudalewski
DROMAR Joanna i Marcin Dróżdż
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ARKADA-DELA Emil Dygas
Usługi Ekologiczne EKO-JAS Krzysztof Janas
DARKOM Dariusz Pisarek
Bio-Tech Sp. z o.o.
Zakład Instalacji WOD-KAN DYGAS Spółka Jawna
PPUH ROLKO Alicja i Andrzej Kołton
Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Ewa i Mariusz Sypuła
Apteka. Iwona Sobulska-Wicik
Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „MIREX” Mirosław Kwapiński
Gospodarstwo Rolne Paweł Pastuszka
P.P.H.U. "Sanpomp" Krzysztof Tomanek
Zofia i Henryk Babut
KOLOR-GRAF
Oriflame Dorota Pisarek
Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Gębusia
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW
SKETCH Paweł Barański
Mirosława i Stanisław Włodarscy – Apteka
Plejada Autoryzowany Dealer KIA Motors
PH „MONIKA” Sławomir Kępczyk
Stępień Piotr PHU „WIŚNIOPOL-PAL-MASZ” Stacja Paliw
Podziękowania za przygotowanie festiwalu należą się partnerom, którzy swoimi działaniami wspierali realizację imprezy. Wójt Gminy Rzeczniów Karol Burek składa serdeczne podziękowania dla Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Pastuszki w Rzeczniowie z dyrektorem Zbigniewem Koryckim na czele, dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkońcach z kierownikiem Agnieszką Chamerską oraz dla Chóru Rzeczniowiacy i Stowarzyszenia „SENIOR” w Rzeczniowie. Panie ze stowarzyszenia jak zawsze na tą okazję przygotowały karczmę ze specjałami z kapusty. Szczególne podziękowania Wójt Gminy Rzeczniów składa pracownikom Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie z Panią Krystyną Wójtowicz – dyrektorem biblioteki. W tym roku biblioteka przygotowała wspomniany już wyżej blok pod nazwą „AWANTURA W KAPUŚCIE”. Takie działania budują pozytywny wizerunek naszego regionu i spotykają się z dużym uznaniem wśród lokalnej społeczności oraz gości festiwalu. Swoje podziękowania Wójt Gminy kieruje również do pracowników Urzędu Gminy, którzy wykazali się po raz kolejny pełnym profesjonalizmem i ogromnym zaangażowaniem.
Od pierwszej edycji Patronem Honorowym Festiwalu jest Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W tym roku festiwal został objęty Patronatem Honorowym również przez Wicewojewodę Mazowieckiego Dariusza Piątka. Cieszymy się, że festiwal został w ten sposób doceniony przez Pana Marszałka i Pana Wicewojewodę. Dla mieszkańców Gminy Rzeczniów do szczególne wyróżnienie.

LAUREACI KONKURSÓW:
W konkursie „Talent Gminy Rzeczniów” laureatką I miejsca została Julia Balcerowska, II miejsce uzyskał duet – Angelika Ciucias i Edwin Zając, miejsce III i Nagroda Publiczności przypadła natomiast Julii Nachyła.
W „Lansatornii Ścierniska” festiwalowa publiczność za najlepszy lans uznała występy tancerki Oliwii Sitek ex aequo z solistką Pauliną Urbańską. 

 

Więcej zdjęć w Galerii