Ściernisko 2014

To było prawdziwe święto piosenki i wspaniała arena spotkań lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych z mieszkańcami gminy Rzeczniów i Powiśla.
27 lipca 2014 r. odbył się w Rzeczniowie (gmina powiatu lipskiego) jubileuszowy V Festiwal Promocji i Lansu „Ściernisko”. Wydarzenie niezmiennie przyciąga rzesze publiczności, która nie zawiodła również w tym roku i niestrudzenie bawiła się aż do 3 rano. Festiwal, jak co roku, poprowadził Artur Pastuszko – tym razem we współpracy z Władysławem Bajkowskim – redaktorem naczelnym stacji Twoje Radio Lipsko.
Wydarzenie obywające się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego już od 5 lat gromadzi na rzeczniowskim stadionie publiczność bardzo zróżnicowaną wiekowo tworząc tym samym swego rodzaju „pomost pokoleń” i środowisk.
„ Kiedy inicjowaliśmy tę imprezę, dawaliśmy sobie ok 7 lat na stworzenie tzw. marki. Tegoroczny Festiwal unaocznił nam, że marka już jest! Publiczność na tegoroczne „Ściernisko” docierała daleko spoza gmin Powiśla!” – mówi rozradowany Wójt Gminy Rzeczniów – Karol Burek.
Zapewne silnym magnesem frekwencyjnym był wieczorny koncert popularnej grupy LOKA. Młodzież okupowała barierki wokół sceny już na godzinę przed pojawieniem się zespołu, który dał ponadgodzinny, bardzo energetyczny koncert z mnóstwem bardzo lubianych, wylansowanych przez siebie przebojów, jak choćby: „Oczy miasta”, „Widziałem ciebie z nim”, „DNA”, czy „Prawdziwe powietrze”. Gorące przyjęcie rzeczniowskiej publiczności spowodowało, że grupa po skończonym koncercie nie pojechała bezpośrednio do hotelu. Członkowie zespołu długo rozdawali autografy oraz rozmawiali za kulisami z organizatorami, fanami i innymi artystami niemal do godziny 3:00! Zespół nie ma gwiazdorskich kaprysów – jest bezpośredni, przyjazny i pewnie dlatego Rzeczniowiacy traktują teraz LOKĘ, jak starych dobrych przyjaciół!
Koncert LOKI był supportowany przez doskonale tu znaną grupę ARTUR’S COVER TEAM, która zaprezentowała znane i bardzo lubiane rodzime „złote przeboje” począwszy od polskiego rocka lat 80. aż po repertuar współczesny z „Balkanicą” i „Kawałkiem do tańca” na czele. Grupa o północy dała drugi równie entuzjastycznie przyjęty koncert „Przeboje pod gwiazdami” z największymi światowymi hitami. Przebojową linię Festiwalu kontynuowała sympatyczna i świetnie brzmiąca grupa AGAMIAN ze Starachowic oraz MODERN TOUCHING.
Nie zabrakło stałych punktów programu – koncertów konkursowych „Lansatornia Ścierniska” i „Talent Gminy Rzeczniów”, w którym laureatami I miejsc w swoich kategoriach wiekowych zostali: Kinga Rogala (13-19l.) i Paulina Marchewka (7-12l.) zaś Nagroda Publiczności przypadła Julce Nachyła. W „Lansatornii Ścierniska” festiwalowa publiczność za najlepszy lans uznała występ grupy AKORD z Rzeczniowa.
Przystąpić do konkursów i interakcji można było zresztą niemal na każdym kroku: swój quiz przeprowadziła Policja, GminnaiPowiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała V Turniej Kulinarny, a w jego ramach konkursy: „Przegoń zakalca”. Trofeum w kategorii do 16 l. otrzymał w tym konkursie Jakub Kotwa za malinowy chruśniak oraz - w grupie dorosłych - Koło Gospodyń Wiejskich w Krzyżanówce za drożdżowiec babci z jagodami. „Stowarzyszenie ONA” z Grabowca wygrało natomiast dzięki „Koszyczkowi smakowemu” w konkurencji „Sama wymyśliłam, sama upichciłam”.Z okazji pięciolecia Festiwalu odbył się quiz „Piąteczka” sprawdzający wiedzę publiczności o Festiwalu.
Jak co roku patronat medialny nad Festiwalem roztoczyło Echo Dnia Radom i Twoje RadioLipsko. Scenariusz i reżyseria Festiwalu wzorem lat ubiegłych pozostawała w gestii jego twórcy - Artura Pastuszko.
Wójt Gminy Rzeczniów już teraz zaprasza wszystkich na VI Festiwal Promocji i Lansu „Ściernisko” w 2015 roku, ale przedtem – już 31 sierpnia 2014 r.– na Gminne i Powiatowe Dożynki, które w tym roku organizuje gmina Rzeczniów wraz ze Starostwem Powiatowym w Lipsku oraz na Piknik Organizacji Pozarządowych odbywający się w tym samym terminie.

 

Wiecej zdjęć w Galerii