Ściernisko 2013

28 lipca 2013 r. odbył się w Rzeczniowie IV Festiwal Promocji i Lansu „Ściernisko”. To było ponad 12 godzin skąpanych w ferii barw i przebojów. Cykliczna impreza odbywająca się w Rzeczniowie (pow. lipski) od 4 lat przyciągnęła w tym roku prawdziwe tłumy. Organizatorzy szacują, że w szczytowym momencie na płycie stadionu w Rzeczniowie mogło się bawić ponad 4 tysiące osób. Brakowało miejsc parkingowych i auta musiały parkować nawet w odległości 1 km od stadionu. Wygląda na to, że Festiwal Promocji i Lansu „Ściernisko” to jest już marka. Wyróżnia się spośród podobnych imprez nie tylko przebojowym repertuarem, rozmachem i dobrym tempem, ale również swojską atmosferą i wielkim zaangażowaniem w jego organizacjęśrodowiska lokalnego: nauczycieli tutejszego Zespołu Szkół, pracowników Urzędu Gminy i miejscowej Biblioteki Publicznej, członków miejscowego stowarzyszenia Ster, Środowiskowego Domu Samopomocy i prywatnych osób.
- Kiedy inicjowaliśmy tę imprezę, dawaliśmy sobie ok 7 lat na stworzenie tzw. marki. Tegoroczny Festiwal unaocznił nam, że marka już jest! Publiczność na tegoroczne „Ściernisko” docierała nawet spoza Powiśla! – mówi rozradowany Wójt Gminy Rzeczniów – Karol Burek. – Cieszy mnie to podwójnie, gdyż tak duża frekwencja dała nam niepowtarzalną szansę pochwalenia się i zaprezentowania na szeroka skalę herbu i flagi naszej gminy. Zabiegaliśmy o ich zatwierdzenie od paru lat, w końcu projekt polskiego heraldyka Marcina Skalskiego – Truskolaskiego został dopuszczony do oficjalnego użycia, a pan Marcin osobiście mógł go zaprezentować na scenie Festiwalu. 
Gmina Rzeczniów zaprezentowała szerokiej publiczności również rodzące się na jej teranie talenty wokalne. W tym roku zwycięzcą konkursu Talent Gminy Rzeczniów w kat. 14-20l. została Małgorzata Pastuszka, w kategorii 7-13l. – Edwin Zając, zaś Nagrodę Publiczności otrzymał Szymek Wrona, który przed swoim występem konkursowym jasno zadeklarował: „Ja co prawda śpiewać nie potrafię – każdy mi to mówi, ale co nie dośpiewam, to dowyglądam”. I poprosił od razu o brawa na wypadek, gdyby miało ich zabraknąć po występie. Publiczność - jak widać - również wykazała się poczuciem humoru i swoją nagrodę przyznała właśnie Szymonowi.
Poczuciem humoru i olbrzymim dystansem do siebie wykazali się także współorganizatorzy, a precyzyjniej – Pracownice Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie pod kier. Krystyny Wójtowicz proponując turniej pn. „Rzut głąbem do kapuścianej głowy”. Dla niezorientowanych dodam, że mieszkańcy Rzeczniowa z dziada – pradziada mają w środowisku lokalnym ksywkę „Kapuściarze”…
Przystąpić do konkursów i interakcji można było zresztą niemal na każdym kroku: swój quiz przeprowadziła Policja, GiP Biblioteka Publiczna zorganizowała IV Turniej Kulinarny, a w jego ramach konkursy: „Przegoń zakalca”, w którym tytuł „Słodkiej Babki” uzyskała Magdalena Grześkiewicz oraz „Sama wymyśliłam, sama upichciłam”, w którym trofeum „Przaśnej Chochli” przypadło Stowarzyszeniu ONA. W młodzieżowej kategorii: ciasteczka zwyciężyła Kinga Pastuszka.
W trakcie koncertów estradowych też nie zabrakło interakcji z publicznością. Dobrze znana w Rzeczniowie grupa ARTHUR’S COVER TEAM, która w tym roku wystąpiła w dwóch koncertach (Melodie Rosji i Ukrainy oraz Eurovision i Przeboje Świata) zaproponowała kobietom, by oddały swoich mężczyzn do gabinetu odnowy biologicznej SPA, skąd wrócili odmienieni nie do poznania. Ale dziwna to „odnowa” bo panom „na oko licząc” przybyło po jakieś 100 lat, co wywołało salwy śmiechu na widowni. Warszawska formacja zaskoczyła wszystkich fantastycznym koncertem rosyjsko – ukraińskim. Wielogłosowe wykonania popularnych melodii ludowych w nowych aranżacjach oraz współczesnych przebojów ze wschodu zachwyciły i rozbawiły publiczność. Kiedy więc na scenie pojawił się VASYL JUNIOR– gwiazda Festiwalu, rozgrzana publicznośćprzywitała go salwą braw, jakich się chyba nie spodziewał. Pomimo, iż do Rzeczniowa Vasyl Junior przyjechał prosto z koncertu, który miał miejsce w woj. podkarpackim, artysta widząc tak owacyjne przyjęcie dał z siebie maksimum dobrej energii i mimo zmęczenia przedłużył swój koncert o blisko pół godziny.
-„Cieszę się, że tu przyjechałem… Warto było do was przyjechać – mówił ze wzruszeniem. – Moi bracia Cyganie koncertują na całym świecie – wielu z nich zostaje poza granicami – w USA, Kanadzie, Australii… Ale ja wiem, że tutaj w Polsce jesteście wy i dla was warto tutaj być i tworzyć. Jestem dumny, że jestem Polakiem i szczęśliwy, że mogłem zaśpiewać na Festiwalu Promocji i Lansu dla was. Z wielkim wzruszeniem zabieram w sercu wasze ciepłe, serdeczne przyjęcie w swoją dalszą artystyczną drogę. Dziękuję wam, kochani!”. 
Po takim „dopieszczeniu” publiczności przez Vasyla Juniora, składająca się z polskich wokalistek i czarnoskórych muzyków grupa BABYLON miała już zagwarantowane świetne przyjęcie. Repertuar kultowej grupy Boney M. świetnie zasymilował się z rytmicznym i melodyjnym repertuarem poprzedniego koncertu. Rozbawiona publiczność głośno śpiewała z artystami osławione przeboje: DaddyCool, Rivers of Babylon czy Bahamma Mama.
O północy ponownie sceną zawładnęła grupa ARTHUR’S COVER TEAM tym razem w przebojach Festiwalu Eurowizji i świata. To był koncert składający się naprawdę z samych hitów. Grupa przypomniała eurowizyjne hity m.in. Euphoria / Loreen, Wild Dances / Rusłany, My Number One / Eleny Paparitzou ale również stare piosenki z festiwalu w Sopocie – „W malowanym dzbanku” / H. Vondrackovej, „Falames of Love”/ Falco czy „Made in Italy” włoskiej grupy Richi & Poveri. Nie zabrakło też współczesnych światowych hitów, jak choćby „Skyfall” „I’mOutta Love”, czy „MondayMorning”. Ten ostatni utwór grupa Arthur’s Cover Team wykonała wspólnie z Emilią Burek – laureatką konkursu Talent Gminy Rzeczniów 2012, co dla wszystkich było zaskoczeniem tym większym, że Emilia znakomicie poradziła sobie w konfrontacji z zawodowcami.
Po takiej dawce przebojów rozbawiona publiczność nie chciała wypuścić artystów ze sceny, choć planowane na godzinę 2:00 zakończenie festiwalu przesunęło się już o ponad godzinę i nad Rzeczniowem niebo zaczęło się powoli rozjaśniać niechybnie zwiastując poranek. Najpierw prośbom Publiczności uległ Wójt, a w chwilę później artyści. Festiwal zakończył się zatem po godzinie 3:00 – już w poniedziałek.
IV Festiwal Promocji i Lansu „Ściernisko” przeszedł do historii, ale Organizatorzy nie spoczywają na laurach i już kilka dni po imprezie planują przyszłoroczna edycję: - Jestem przekonany, że jubileuszowy piąty Festiwal będzie dla wszystkich jeszcze bardziej atrakcyjny, bo staramy się z roku na rok podnosić poprzeczkę coraz wyżej – mówi wójt Karol Burek. - W ogóle lato 2014 w gminie Rzeczniów zapowiada się bardzo atrakcyjnie ponieważ Rzeczniów będzie w przyszłym roku również gospodarzem Dożynek Powiatowych. Myślę, że mogę już o tym mówić, bo otrzymaliśmy taką deklarację ze strony stosownych władz. Rozmawiamy już z p. Arturem Pastuszko reżyserem Festiwalu o scenariuszach obu imprez, ponieważ organizacja tak dużego przedsięwzięcia wymaga czasu i stosownego opracowania logistycznego. 
IV Festiwal Promocji i Lansu „Ściernisko” stał się od tego roku również areną dla promocji wykonawców z sąsiednich miejscowości. W premierowym bloku festiwalowym o nazwie „Lansatornia Ścierniska” bardzo udany koncert dała starachowicka formacja AGAMIANz bardzo dobrze śpiewającą młodą wokalistką – Agnieszką. Wystąpił także poczatkujący solista z Sienna – Sebastian Heba. Organizatorzy spodziewają, że się w przyszłym roku „Lansatornia „Ścierniska” zapełni się ofertami ze wszystkich okolicznych gmin nie tylko powiatu lipskiego.
Jak co roku patronat medialny nad Festiwalem roztoczyło Echo Dnia Radom i Twoje Radio Lipsko, patronatem honorowym zaś objął Imprezę Marszałek Województwa Mazowieckiego. 
Wójt Gminy Rzeczniów już teraz zaprasza wszystkich na V Festiwal Promocji i Lansu „Ściernisko” 2014:
- To będzie nasz mały jubileusz, zatem szykujemy naprawdę imprezę z dużym rozmachem, oprawą sceniczną i świetnymi artystami. A miesiąc później – mam nadzieję – będziemy gospodarzem Dożynek Powiatowych … - Uśmiecha się i kończy nucąc motyw przeboju grupy Piersi :
 

„ Będzie, będzie zabawa, będzie się działo
I znowu nocy będzie mało,
Będzie głośno, będzie radośnie
Znów przetańczymy razem całą noc!”

Opracowanie: Artur Pastuszko

Sprawdź na facebook