III Festiwal Promocji i Lansu "Ściernisko" - Rzeczniów 2012

„ŚCIERNISKO”? - CORAZ BLIŻEJ DO SAN FRANCISCO!

 

29 lipca 2012 r. z wielkim rozmachem już po raz trzeci odbył się w Rzeczniowie Festiwal Promocji i Lansu „Ściernisko”. Na miejscowym stadionie zebrało się ponad 2000 osób by wspólnie się radować. Impreza w zamyśle jej twórców i organizatorów miała być i jest czymś w rodzaju platformy poznawczej dla mieszkańców sąsiednich gmin; wymiany gospodarczej, kulturalnej i biznesowej.
„Nie ustajemy w wysiłkach, by stworzyć warunki do zabawy przyjaznej mieszkańcom naszej i sąsiednich gmin – mówi wójt, Karol Burek: Z roku na rok nasz Festiwal ciszy się coraz większym zainteresowaniem; topnieje grupka malkontentów, rośnie rzesza fanów i entuzjastów. To cieszy, bo impreza wymaga naprawdę olbrzymiego zaangażowania lokalnych grup zawodowych i społecznych, środków finansowych, które pozyskujemy od Sponsorów oraz – po prostu – dobrej woli i serca. Artyści nas odwiedzający są mile zaskoczeni opieką, jaką nad nimi roztaczają pracownicy Zespołu Szkół, Urzędu Gminy Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenia Ster i Środowiskowego Domu Samopomocy, mówią, że z takim zaangażowaniem nie spotykają się często, że czują się u nas szanowani! Słysząc takie słowa – jestem dumny i może sprawowanemu urzędowi to nie przystoi, ale – szczerze – cieszę się tym wszystkim jak dziecko!”
W tym roku do Rzeczniowa przyjechał z programem „Debeściak PRL-u” KABARET DZIĘCIOŁ, niestety – przelotne opady przerwały występ na kilka minut, ale widzowie zdążyli się pośmiać wspominając czasy „jedynie słuszne i słusznie minione”. Potem już nie było żadnych niepożądanych niespodzianek. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali występu gwiazdy Festiwalu – grupy JAMBO AFRICA i nie zawiedli się. Afroamerykański zespół okazał się niesłychanie komunikatywny i dowcipny – wszyscy czarnoskórzy wykonawcy sprawnie operują językiem polskim a małe niedostatki i zmiękczenia dodają ich wymowie dodatkowego uroku. Grupa zagrała półtoragodzinny koncert rozgrzewając widownię do tego stopnia, że kiedy po ich występie sceną ponownie zawładnęła doskonale tu znana grupa ARTHUR’S COVER TEAM z koncertem „Disco 4 dekad”, festiwalowicze bliscy byli euforii! Już po północy, kiedy w górę pofrunęły lampiony niosące życzenia festiwalowiczów, by spotkać się tu ponownie za rok, wystąpiła grupa BUENOS AMIGOS z niesłychanie rytmicznym koncercie, na który złożyły się największe przeboje latynoamerykańskie. Występy profesjonalistów poprzedził krótki koncert sąsiadów z Sienna – grupy Masquito. Całość Festiwalu wyreżyserował i poprowadził Artur Pastuszko, warszawski aktor teatralny i musicalowy związany z Gminą Rzeczniów od urodzenia.
Wielką niespodziankę sprawił wszystkim Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego – Leszek Ruszczyk pojawiając się wieczorem na festiwalowej scenie. Marszałek Województwa Mazowieckiego już po raz trzeci objął imprezę patronatem honorowym. Od początku Festiwal wspierany jest przez Twoje Radio Lipsko i Echo Dnia – patronów medialnych.
Wiele osób czekało na spotkanie z wieloletnią emerytowaną nauczycielką rzeczniowskiej szkoły, kochaną tu przez wszystkich - panią Halinę Maj. Uchwalą Rady Gminy na wniosek byłych uczniów i przy poparciu Sołectwa Rzeczniów i Stowarzyszenia Ster, Pani Halince został przyznany tytuł Honorowy Obywatel Gminy Rzeczniów. Wzruszona nauczycielka do słów podziękowania, dodała: „Kochani moi, nie wiem jak to się stało, ale ja po prostu – ozdrowiałam!”
Nie mogło zabraknąć stałych pozycji festiwalowych. W konkursie talent Gminy Rzeczniów I miejsce zajęła Emilia Burek wspaniale wykonując piosenkę „Wielka dama”. Miejsce II i III zajęły kolejno: Anna Pastuszka i Karolina Łygan. W kategorii dzieci młodszych zwyciężyła Julia Nachyła, zyskując też uznanie publiczności, która przyznała Julce swoją nagrodę. II miejsce zajęła żywiołowa Kinga Rogala, a III – Natalia Maciaszczyk. W mini – recitalu wystąpiła również laureatka z ubiegłego roku – Karolina Paprocka
Wiele działo się również poza festiwalową sceną. Pracownice Biblioteki pod kierunkiem Krystyny Wójtowicz przygotowały zabawną familijną grę planszową „Na kapuścianym” szlaku, co świadczy o niezwykłym poczuciu humoru, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że Rzeczniowiacy od dziesiątek lat mają w środowisku lokalnym ksywkę „Kapuściarze”. Odbyły się konkursy kulinarne. W konkurencji „Przegoń zakalca” - I miejsce i tytuł Słodkiej Babki Gminy Rzeczniów przypadło Renacie Bochniak za ciasto "pastelowe", II miejsce wywalczyła Aneta Maj za "porzeczkowiec wyśmienity". Natomiast w konkursie „Sama wymyśliłam – sama upichciłam” laur zwycięzcy przypadł Alfredzie Bugajskiej za rybę w sosie.
Po 16:00 na stadion wjechali z wielką pompą motocykliści z Klubu Trzy Korony – Iłża. Wspaniałe maszyny, na których przyjechali, skuteczne odciągnęły na pół godziny uwagę większości panów od innych atrakcji. A tych nie brakowało. Firma Contino zainteresowała dzieci quizem ekologicznym i konkursem plastycznym „Wiatraki w gminie Rzeczniów”; Policja zaproponowała konkurs „Bezpieczne wakacje”. We wszystkich konkursach dzieciaki z radością odbierały interesujące nagrody rzeczowe.
III Festiwal Promocji i Lansu „Ściernisko” 2012 już za nami, ale żyje nadal w rozmowach i wspomnieniach wszystkich tych, którzy zdecydowali się tu przyjechać, bo – jak mówią – nie żałują ani chwili tu spędzonej.
„Już we wrześniu spotykam się z kierownikiem Open Europe Art. – Platforma Artystyczna, by omówić szczegóły przyszłorocznego Festiwalu – uśmiecha się tajemniczo Wójt Gminy, Karol Burek – mogę zaręczyć, że IV Ściernisko będzie jeszcze bardziej ekscytujące. Połączenie warszawskiego profesjonalizmu i rzeczniowskiego zaangażowania powoduje, że bez obaw patrzę na dalszy kształt imprezy, na którą już teraz serdecznie zapraszam!”


Artur Pastuszko
Fot. Krzysztof Słomiński / Dominik Chołuj